Küüneviilid on küünetehniku töös üks olulisemaid töövahendeid. Küüneviilid tunduvad olevat lihtsad tööriistad ja paljud usuvad ekslikult, et iga küüneviil saab selle tööga hakkama. Kuid küüneviilidega töötades pead teadma ja arvestama mõningaid erinevaid nüansse, nii naturaalsete küünte viilimisel, kunstküünte viilimisel kui ka viili enda omadustest.
Mis on küüneviili grit ja mida see tähendab?
Olen kindel, et oled näinud numbreid peaaegu kõigi turul olevate küüneviilide peal.
Aga mida need tähendavad? Numbrid viitavad sellele, kui palju on liivaterasid mahub 1 tollile (ehk 2,54cm² -le). Mida väiksemad on liivaterad, seda rohkem mahub 1tollile ja seda suurem on liivapaberi siledus. Mida suuremad on liivaterad, seda vähem mahub neid 1 tollile ja seda karedam liivapaber.
Kui küüneviilile on märgitud 100/100 ehk, et mõlemad arvud on samad, siis on mõlemal poolel sama karedus – kui need kaks numbrit on erinevad näiteks 100/180 grit, siis viili üks külg on vähem karedam, kui teine.
Mida suurem on see number, seda sujuvam ehk pehmem on viili tera.
Mida väiksem on number, seda jämedam ehk karedam on viili tera.
Missuguse gritiga küüneviili valida?
80grit- Jämedateralist küüneviili saab kasutada ainult kunstmaterjali, näiteks akrüüli eemaldamiseks. See ei sobi nö. geeli, geellaki ega akrüülgeeli töötlemiseks.
100grit- võib kasutada akrüülküünte seinte ja vabade serva kujusse viilimise jaoks ning vana kunstmaterjali (ka geeli ja akrüülgeeli) eemaldamiseks. Kasutatakse ainult kunstmaterjali viilimiseks! Ei soovita kasutada äsja kivistatud geeli ega akrüülgeeli lihvimiseks, kuna tekkiv vibratsioon võib rikkuda mitte täielikult kõvenenud molekuli struktuuri.
150grit- Võib kasutada vana kunstmaterjali eemaldamiseks ja küünekuju viilimiseks.
180grit- On parim valik värskelt kivistatud kunstmaterjali lõplikuks viimistlemiseks. Loomulikult oleks parim valik kohene ideaalne kuju modelleerimine pintsliga, kuid tavapäraselt vajab kunstmaterjal ikkagi siit-sealt veidi korrigeerimist.
Samuti on see grit parim valik, kui küünevalli äärsest alast või vabast servast on vaja eemaldada liigselt valgunud materjali.
180grit’ine viil on ka parim valik geellaki eemaldamiseks.
240grit- on sobilik naturaalse küüne viilimiseks. See on kareduselt pehmeim viil ja on seetõttu mõeldud naturaalsetele küüntele. Jämeda viiliga naturaalse küüne vaba serva viilimine lõhub küüne keratiinirakkude vahelise sideme ja muudab küüne poorseks, nii et küüs hakkab kihistuma.
NB! Selleks, et küünetooted naturaalsele küünele õigesti ja parimal viisil kinnituksid, tuleb hoolikalt ja väga õrnalt viilida vaid kõige ülemist naturaalse küüneplaadi kihti, kus õli ja elutu kude võivad tekitada barjääri naturaalse küüne ja kunstmaterjali vahele. Küüneplaat tuleb peale viilimist puhastada hoolikalt tekkinud küünetolmust, et tagada kunstmaterjali parim kinnitumine.
Kas küüneviili kuju omab tähtsust?
Jah, küüneviilide kuju omab tähtsust, sest küüneviili kujul on erinevad funktsioonid:
Sirge: sirge küüneviil on hea külgseinte ja küüne vaba serva sirgendamiseks, et saavutada õhuke ja naturaalne välimus.
Ovaalne: Ovaalsel kujul on mõlemalt poolt ümarad küljed. Sellist kuju sobib kasutada ideaalselt küüne alumise piirkonna lihvimiseks ja küünenaha ümbruses. Lisaks saab laiema küüneviili osaga viilida suuremat küüneala.
Banaan: Banaaniviili vorm on ideaalne kasutamiseks küünenaha piirkonnas, kuna vorm on ümar, siis saab küünenaha ümbrust töödelda sujuvalt, ilma küünenahkasid kahjustamata, samas aitab selline viilimise suund vältida randme ülepinget.
Halfmoon ehk poolkuu kujuline viil: Halfmoon on kombinatsioon sirgest ja banaanist (kaks ühes), nii et saad külgseinu ja küüneotsa sirgendada viili sirge poolega ning kaare pool sobib ideaalselt küünevalli äärse ala töötlemiseks. Kaarja kujuga saad teha pehmed ja täpsed liigutused mööda küünenaha ääri, ilma küünenahkasid kahjustamata.
Loomulikult toodetakse veel palju erineva kuju ja mustriga küüneviile, iseasi kui praktilised need tegelikult on 😊
Halfmoon küüneviil on universaalsuse poolest kõige populaarsem küüneviili kuju Eestis.
Kas küüneviilide kvaliteet on oluline?
Jah, küüneviil võib sinu teenuse kvaliteeti halvendada või isegi rikkuda, eriti kui sina või sinu klient hoolivad ideaalsest lõpptulemusest. Küüneviili kvaliteet ei sõltu ainult sellest, kui kaua viil vastu peab, vaid ka sellest, kui palju saate usaldada oma küüneviili teralisuse kvaliteeti.
Kui vaadata liivapaberviili kvaliteeti, siis jagatakse see tavaliselt kolme tüüpi: Jaapani, Korea või Hiina, kusjuures Jaapani kvaliteet on parim.
Miks Jaapani liivapaberviil on parim valik?
Esiteks määrab Jaapani kvaliteedi kivipulbri ja liivatera suurus. Sellel on oma kindel standard ja seetõttu on Jaapani liivapaberviil kõige ühtlasema pinnaga. Kvaliteedi seisukohalt on oluline ka liivapaberi, terakesi hoidva paberi kvaliteet. Mida ühtlasem ja siledam on paberi pind, seda ühtlasemalt kantakse peale nakkekiht, mis moodustab kivipulbri aluse.
Kivipulbrit tuleb lihvpaberile kanda väga ühtlaselt mitte ainult viilimistulemuse kvaliteedi parandamiseks, vaid ka professionaalseks kasutamiseks mõeldud viilide vastupidavuse parandamiseks (ebaühtlane kivipulbri kiht suurendab viilimisel ebaühtlast hooldustulemust).
See eeldab, et nakkekiht kantakse peale väga ühtlaselt ja sujuvalt. Jaapani standardviilidele kantakse nakkekiht spetsiaalse masinaga, mis tagab nakkekihi ühtlase kinnitumise vastavalt JIS standardile, mis tõstab omakorda viili kvaliteeti ning vastupidavust, lisaboonusena saab sinu töö ka kiiremini valmis.
Seega, kvaliteet on oluline, kui soovid oma tööd teha kaks korda kiiremini ja soovid, et su liivapaberviil peaks tavalisest liivapaberviilist ligi neli korda kauem vastu.
Järgmiseks soovitan kindlasti proovida ka Korea kvaliteeti, sest allolevad pildid räägivad rohkem enda eest 🙂
Väga hea kvaliteet, see viil ei pudise.
Väga halb kvaliteet, see viil tõesti pudiseb ja uhiuue viili ääred on juba kulunud.
Uustulnukad küüneviilide maailmas:
Kleebitavad küüneviilid
Sul on suurepärane võimalus ise oma küüneviil kokku panna täpselt nende grittidega, millega sulle kõige rohkem meeldib töötada.
Selleks on olemas nii plastikust (pildil lillat tooni), kui metallist vaheplaat, millele saad ise kleepida soovitud gritiga liivapaberist küüneviili kleebise.
Vaheplaadid on korduvkasutatavad ja lihtsasti desinfitseeritavad. Lisaks on see loodust säästvaim variant, kuna vähendab plasti kasutamist.
Metallist vaheplaadi suureks plussiks on see, et seda saab ka steriliseerida, kui tema miinuseks see, et ta on väga jäik.
Mylar materjal on tegelikult õhuke abrasiivkile. Need viilid ei pudise ja ei ima vedelikku, mistõttu võib neid hoida optimaalse aja keemilises sterilisatsioonilahuses. Nad on 2-3 korda vastupidavamad, kui tavalised liivapaberviilid, kuid pead arvestama, et nende gritid ei ole sama, mis on klassikalistel liivapaberviilidel. Näiteks 180 gritine mylar viil on hoopis “pehmema” struktuuriga, kui 180 gritine liivapaberviil.
Premium washable file ehk need Naili küüneviilid
Need on valmistatud samast materjalist, millest mylar viilid, kuid nendel on parem abrasiivsus ehk, et nendel on paremad viilimisomadused, kui mylar viilidel. Need samuti ei pudise, ei ima vedelikku, mistõttu võib neid hoida optimaalse aja keemilises sterilisatsioonilahuses.. Nad on 4-5 korda vastupidavamad, kui liivapaberviilid.
Naili viilid saidki just sellised valitud, kuna nendel on kõik head omadused kokku: universaalne kuju, väga hea vastupidavus, nad on veekindlad ehk 100% keemiliselt steriliseeritavad ja neil on väga head viilimisomadused.
Kokkuvõtteks
Parim küüneviil on kvaliteetne küüneviil. Gritid vali selle järgi, missugust tööetappi sa parasjagu teostad või missugust materjali sa parasjagu eemaldad.
Soovitan vältida odavaid pudisevaid viile, mida sa saad tõenäoliselt 1 korra kasutada. See ei säästa ei loodust, sinu aega ega sinu raha, lisaks ei jää odava viiliga viilitud kunstmaterjali pind ühtlane ning sellest sõltub sinu töö lõpptulemus ja seda märkab ka sinu klient!
Madala kvaliteediga viilide ostmine võib pikas perspektiivis olla sinu kõige kallimaid oste ja kvaliteet ei maksa alati palju rohkem. Veel olen ma märganud, et minu poolt katsetatud odavatel viilidel on liialt painduv vaheplaat, mistõttu ei ole võimalik normaalselt viilida sirgeid küüneseinasid ja vaba serva viilimine ei tule ka perfektselt välja.
Soeta prooviks erinevate firmade küüneviile, et näeksid vahet, tööta erinevate viilidega ja sa tunned ja näed seda vahet, millest ma kirjutan. Võib-olla on sul aeg oma vana viil nurka visata ja midagi uut proovida 😉
Kui sulle meeldis see artikkel, siis jaga seda kõigiga kellele see võiks huvi pakkuda. Kui sul tekkis küsimusi, siis kirjuta mulle info@naili.ee
Ilusaid küüsi!
Raili
Jäta kommentaar
You must be logged in to post a comment.