12-free formula

Kas Sina tead missugused kahjulikud ained küünetoodetes võivad olla ?

  • Mida tähendab 3-, 5-, 7-, 10-, 12- free formula ja mis aine on HEMA?
  • Kas Sind üldse huvitab, mis aineid Sinu küünehooldustooted sisaldavad?
  • Missugused ained on tunnistatud väga mürgiseks ja mis on keelatud?

Allpool teen selle kohta Sulle põhjaliku postituse.

Enne, aga sooviksin küsida, kui paljud teist uurivad müüja kodulehel olevat toote koostist? Kui koostist pole märgitud, siis Sul on täielik õigus küsida seda infot müüja käest (näiteks INCI või põhjalikum MSDS dokument ), aga küsimust tekitab pigem see, et miks maaletoojad seda infot kohe toodete juurde ära ei märgi?

Teine teema on Aliexpressist tellitud geelide, geellakkide jm keemiat sisalduvate toodetega, mille koostis on täiesti teadmata… jah, kõiksugu kaunistused nt. küünekristallid, fooliumid jne. on OK, aga keemilisi aineid sisalduvaid tooteid soovitan sealt pigem mitte tellida (kaasa arvatud meigitooted ja kreemid jmt).

Mida tähendab 3-, 5-, 7-, 10-, 12- vaba valem (ehk 3-, 5-, 7-, 10-, 12 free formula) küünetööstuses?

Võimalik, et oled ostledes kohanud selliseid termineid nagu 3-free, 5-free, 7-free, isegi 12-free formula, kuid kas Sa ka tead mida see kõik tähendab?

Free (vaba) on ilumaailmas kasutatav termin, mis tähendab, et teatud kahjulikud ained küünetoodetes jm ilutoodetes puuduvad.

Missugused siis need kahjulikud ained küünetoodetes on ja miks neid üldse kasutatakse?

3-free formula ehk Toxic trio

See tähendab, et küünelakk ei sisalda järgmisi keemilisi ühendeid, milleks on dibutüülftalaat, formaldehüüd ja tolueen.

Tolueen  aitab küünelakki sujuvamalt peale kanda ja tagab siledama ja ühtlasema viimistluse, kuid tolueeni sisaldavate toodete sissehingamine põhjustab peapööritust, iiveldust ja isegi teadvuse kaotust. Lisaks on seda seostatud ka rasedate naiste lootearengule kahjustavalt.

tolueen

Dibutüülftalaat (DBP) hoiab ära laki lõhenemise ja pragunemise. See on eriti kahjulik rasedatele naistele, kuna see võib naha kaudu imendudes põhjustada embrüo väärarenguid.

Formaldehüüdi tuntakse kõige paremini säilitusainena, mis kaitseb bakterite kasvu eest. Seda kasutatakse paljudes küünelakkides kõvendava ainena ning see hoiab ära laki rabedaks muutumise aja jooksul. Formaldehüüd on inimesele väga mürgine, olenemata manustamisviisist. Isegi lühiajaline kokkupuude formaldehüüdiga ärritab silmi, põhjustades valu, punetust ja nägemise hägustumist. Lisaks on kõrvalmõjudena täheldatud hingamisprobleeme, nahalööbeid, vilistavat hingamist, silma-, nina- ja kurguärritust. Pikaaegsel kasutamisel (nt. professionaalid kes puutuvad igapäevaselt antud kemikaaliga kokku) seostatakse seda ka dermatiidi ning leukeemia tekkega kuna antud kemikaal on tuntud kasterogeen.

Kuna tooteetikettidel on keemiline koostis välja toodud inglise keeles, siis need ained on märgitud: Toluene, Dibutyl Phthalate (DBP), Formaldehyde

5-free formula

5 Free valemist puuduvad eelnimetatud “mürgine kolmik”, kuid lisaks jäävad välja ka formaldehüüdvaik ja kamper. 

Formaldehüüdvaik on saadud formaldehüüdist ja see on keskkonna- ja inimtoksiline aine. Kuna see on saadud formaldehüüdist, siis selle aine hirmsa toksilisuse kohta loe ülevalt. Küünelakki lisatakse seda kõvendajana ja väidetavalt hoiab see küüned tugevana.

Formaldehyde

Sünteetiline kamper, mida kasutatakse küünelakkides on väga mürgine. Pikaajaline ja liigne kokkupuude aurudega võib põhjustada iiveldust, peapööritust, peavalu ja desorientatsiooni (psüühiline mõju). NB! Eriti ohustatud on küünetehnikud, kes selle ainega igapäevaselt töötavad.

Lisaks, võib kampri sisaldus kehas tõusta toksilise tasemeni ja see omakorda võib põhjustada krampe.

Kamprit võivad sisaldada tooted, millele on märgitud ultra-glossy” või “high-shine”. See on ka selline aine, mis jätab pärast geellaki eemaldamist teie küüntele iseloomuliku kollase tooni.
Selle aine suhtes on teatatud palju allergilistest reaktsioonidest ja kõrvaltoimeteks võivad olla iiveldus, peavalud, ärritus ja peapööritus.

Inglise keeles on ühendite nimetus: Formaldehyde resin, Camphor

7 -free formula

Tooted, millel on märgistus 7 free formula, tähendab, et need ei sisalda kõikidele eelnimetatud toksilistele ainetele veel etüültosüülamiidi ega ksüleeni

Etüültosüülamiid suurendab küünelakitoodete vastupidavust ja aitab suurendada laki nakkumist küünepinnaga. Etüültosüülamiidi on seostatud antibiootikumiresistentsusega ja selle kasutamine kosmeetikas on Euroopas keelatud.

 

xylene

Ksüleen on küünelakkides laialdaselt kasutatuav lahusti, mida kasutatakse küünelaki vedeldamiseks-või selleks, et küünelakk ei muutuks nö. “muhklikuks. Ksüleen annab sageli ka küünelakile erilise lõhna. On tõestatud, et ksüleen on tavaline allergen, mille aurud võivad põhjustada silmade ja naha ärritust, peavalu, peapööritust ja iiveldust.

Inglisekeelne ühendi nimetus: Ethyl Tosylamide, Xylene

10- free formula

10 free valemist puuduvad kõik eelnimetatud toksilised ained, kuid siia listi lisanduvad ftalaadid, lõhnaained ja loomsed koostisosad. 10 free on kõige vähem mürgine ja see on praegune kõrgeim tase, mida saate. Sertifitseeritud 10 free toote kasutamine on hetkel küünehooldustoodete seast parim valik.

Inglise keelne ühendite nimetus: formaldehyde, toluene, DBP, camphor, formaldehyde resin, xylene, parabens, fragrances, phthalates, and animal ingredients.

 

12-free formula

Lakk ei sisalda formaldehüüdi, tolueeni, DBP-d, kamprit, formaldehüüdvaiku, ksüleeni ega parabeene, lõhnaaineid, ftalaate, loomseid koostisosi, etüültosüülamiidi ega trifenüülfosfaati.

Inglisekeelne ühendite loetelu: formaldehyde, toluene, DBP, camphor, formaldehyde resin, xylene and don’t contain parabens, fragrances, phthalates, animal ingredients, ethyl tosylamide and triphenyl phosphate.

HEMA, di-HEMA küünetoodetes

Lõpetuseks lisan veel selgituse palju diskussiooni tekitavate ainete kohta nagu HEMA ja di-HEMA.

Need ained ei ole EL-is keelatud, kuid seda ainet sisaldavad tooted on lubatud kättesaadavaks teha ainult professionaalidele, kes on saanud vastava koolituse ehk siis küünetehnikud ja pediküürijad.

hema, di-hema valem

Antud info pärineb Terviseameti kodulehelt:

Ained HEMA ja di-HEMATMHDC (di-HEMA trimethylhexyl dicarbamat) on allergiat tekitava toimega, mida võib leiduda küünehooldustoodetes. Aineid sisaldava küünehooldustoote nahale sattudes võib tekkida allergiline reaktsioon. Viimaste aastate jooksul on Euroopa Liidus kosmeetika valvesüsteemi raames laekunud raporteid eelnimetatud ainete kasutamisest tingitud tõsiste soovimatute mõjude kohta.

Võttes aluseks need andmed ja tarbijaohutuse komitee arvamuse kehtestas Euroopa Komisjon ainete HEMA ja di-HEMATMHDC osas piirangu (komisjoni määrus (EL) 2020/1682), mille kohaselt alates 3. septembrist 2021 ei saa neid aineid sisaldavaid küünehooldustooteid tarbijale müüa. Neid tooteid saavad sellest kuupäevast kasutada üksnes professionaalsed küünetehnikud teenuse osutamisel.

Ajavahemikus 03.06.2021 kuni 02.09.2021 saab veel kauplustes olevad toodete jäägid maha müüa, seejärel on aga HEMA ja di-HEMATMHDC sisaldavate küünetoodete müük tarbijale keelatud. Tavatarbijad võivad kasutada HEMA ja di-HEMATMHDC sisaldavaid tooteid ebapiisava täpsusega, mis põhjustab kokkupuute küüneplaadi kõrval oleva nahaga ja seetõttu on allergia tekkimise oht suur.

Tarbijaohutuse komitee leidis, et kui HEMA ja di-HEMATMHDC kantakse tehisküüne modelleerimise süsteemi osana korrektselt küüneplaadile, ei kujuta need endast tõenäoliselt sensibiliseerimisohtu, tingimusel, et nende kasutamine piirdub ainult küüneplaadiga ja välditakse kokkupuudet külgneva nahaga.

Link asub SIIN

Miks lisatakse HEMA ainet küünelakkidesse?

Sest HEMA monomeerid polümeriseerivad küünelaki, andes talle tugeva läikiva lõpptulemuse.

Naili soak-off geellakid sisaldavad aineid HEMA ja di-HEMA (nagu enamik turul olevaid geellakke) ja seetõttu on need tooted mõeldud ainult professionaalseks kasutuseks, kuid võin ka öelda, et Naili geellakid on 12-free valemiga, ehk et ei sisalda eelnimetatud mürgiseid koostisosasid.

Kuulujutt:

Olen kuulnud väidet, et mida väiksemas koguses sisaldab toode HEMA või di-HEMA ainet seda parem see toode on. Ootan väga sellele väitele faktiviidet, sest seniks on see minu jaoks lihtsalt kuulujutt (loe allpool olevat inglisekeelset linki, kus on välja toodud väga põhjalikult testide analüüsid).

Rohkem infot:

Loe näiteks SIIT

Kui Sind huvitab väga detailne info ja katsete tulemused, siis vaata SIIA (inglise keelne)

KOKKUVÕTTEKS:

Palun jälgi kas eelpool välja toodud kahjulikud ained küünetoodetes võivad sisalduda Sinu toodetes, sest küünetehnikuna töötades võid puutuda igapäevaselt kasvõi enda teadmata kokku ülalnimetatud ainetega (12-free ained) ja need ained võivad Sulle ja klientidele tekitada erinevaid vaevusi.

Pea meeles, et keemiliste ainetega töötades kasuta igal juhul enda kaitseks sertifitseeritud kummikindaid ja maski ning vajadusel kaitseprille, ka kodukeemiat kasutades 😉

Kui see postitus meeldis Sulle ja omab väärtuslikku infot, siis jaga seda kõikide küünehaldjatega Facebookis ja nendega, kellele see teema võiks huvi pakkuda.

NB! Liitu Naili kodulehel uudiskirjaga, kui soovid edaspidigi selliseid artikleid lugeda.

Postituses olevad pildid on pärit internetist ja on kasutatud illustratiivsel eesmärgil.

Kauneid küüsi  ja imelist algavat kevadet Sulle!