happevaba primer

Kui Sa oled küünetehnik, siis ilmselgelt Sa juba tead seda, et on olemas erinevad tooted küünte ettevalmistamiseks enne kunstmaterjali peale kandmist (primer, bonder, dehydrator, ph balance jne).

Täna tahaksin kirjutada just primerist – mis see on, miks ja kas seda ikka on vaja kasutada.

Mis see Primer siis on ja mida teeb:

Tõenäoliselt tuleneb sõna primer inglise keelsest sõnast Prime, mis tähendab inglise keeles peamine, esmane, tähtsaim.

 • Primer nö. esimene aste või esimene kiht enne kunstmaterjali peale kandmist.
 • Söövitab küüne pinda
 • Tekitab nö. „sidumisreaktsiooni“ naturaalse küüne ja kunstmaterjali (ehitusgeel, akrüül, akrüülgeel ja geellakk) vahel.
 • Toimib nagu kahepoolne teip naturaalse küüne ja kunstmaterjali vahel.

Primerit on kahte tüüpi: happega (methacrylic acid) ja nö. happevaba. Happevaba primer on kaasaegsem ja leebem versioon happega primerist.

Vahe tunned ära selle järgi, et:

Happega primer (sisaldab ainet methacrylic acid) – see on söövitava toimega, mis omakorda aitab tootel imbuda küüneplaati ja tagab parema haarduvuse kunstmaterjaliga. See on värvitu vedelik, mis on terava ebameeldiva lõhnaga ja aurustub õhu käes kuivaks. Happega primer oli algselt tegelikult mõeldud ainult akrüülmaterjaliga töötamiseks, hiljem hakkasid tehnikud seda ka geelküünte paremaks püsivuseks kasutama. Täna siiski geelküünte ehitamisel/hooldusel soovitan kasutada nö. happevaba primerit, mis on siiski vähem kahjulik/söövitav.

Happevaba primer (sisaldab ainet methacrylate)  – on tegelikult nagu primeri ja bonderi hübriid. See on vähem söövitav, töötab nagu kahepoolne teip naturaalse ja kunstmaterjali vahel. Kuivades jätab õrnalt nakkuva kihi (vt. Naili happevaba primer).

Tegelikkuses sisaldab ka happevaba primer vähesel määral hapet, kuid see on teist tüüpi hape, mis on vähem söövitav. Täpsemini öeldes on metakrülaat (methacrylate) metakrüülhappe (methacrylic acid) derivaat. Isiklikult soovitaksin täna siiski geelküünte ehitamisel/hooldusel soovitan kasutada happevaba primerit, mis on siiski vähem kahjulike ja söövitavate omadustega.

Tootjad soovitavad kasutada sama sarja happevaba primerit oma tooteseeria toodetega (nt.ehitusgeeliga) just seetõttu, et primeri valem on spetsiaalselt välja töötatud nende poolt toodetavatele toodetele parimaks nakkumiseks. Erinevate tootjate toodete omavaheline miksimine ei pruugi anda head püsivust, kuna toodete omavaheline valem ei pruugi sobida kokku. Keelatud see ei ole, kuid see võib olla üks põhjustest, miks kunstmaterjal küüneplaadilt lahti lööb.

Mõlemat primeri varianti kasutatakse enne baasgeeli peale kandmist ja väga õhukese kihina.

Missuguses järjestuses küünele kanda kas primer või bonder?

 1. Valmista korrektselt ette küüneplaat ja puhasta hoolikalt tolmust.
 2. Kanna küüneplaadile primer.
 • Kui Sa kasutad happega primerit, siis kanna seda nii, et puudutad õrnalt pintsli otsaga küüneplaadi keskosa.
  Primerit tuleb kanda väga-väga õhukeselt!
  See toode imbub võluväel ise üle küüneplaadi. Lase täielikult kuivada.
  Kuna tegemist on söövitava ainega, siis jälgi, et seda ei satuks küünenahale!!
 • Kui Sa kasutad happevaba primerit, siis kanna seda naturaalsele küünele eriti õhukese kihina, nii et naturaalse küüne plaat on vaevumärgatavalt läikiv. Kui toodet on liiga palju küünele pandud, siis see tekitab vastupidise efekti ehk, et kunstmaterjal lööb küüneplaadilt lahti. Kui Sul läks toodet liiga palju, siis pühi kiuvaba salfaga kuivemaks. Lase õhu käes kuivada ca 30sek.

Nipp!

Kui Sa teed kliendile geellakkimist sooviga see hiljem maha leotada, siis:

 • kanna happevaba primerit õhukese kihina ainult küüne vaba serva otsale, et geel paremini haakuks.
  (kui kannad primerit üle küüne, siis on hiljem geellakki raskem maha leotada).Kui sa teed geellakkimist sooviga see hiljem maha viilida, siis:
 • kanna primerit õhukese kihina naturalsele küünele. Primer kinnitab geellaki baasgeeli väga hästi küüneplaadile kinni.Osad küünetehnikud kannavad enne baasgeeli veel bonderit (bonding base vmt).  Aga mis ja milleks on bonder, Ph bond jmt toodetest kirjutan teine kord 😊
 1. Nüüd võid kanda küüneplaadile baasgeel.
 2. * Geellakkimise puhul kanna 1-2 kihti värilist geellakki ja kõige lõppu pealisgeel.
  * Geel-või akrüülküünte puhul kanna peale ja modelleeri kunstmaterjal ja järgmiseks sobiv värvigeel, küünedisain vmt. ning pealisgeel.

Aga mis juhtub siis, kui primerit üldse ei kasuta?

Kuna ma ei leidnud selle kohta mitte ühtegi võrdlust, siis tegin selle katse ise.

Allpool oleva hoolduse käigus kasutasin Naili happevaba primerit, Naili Ehitusgeel Camouflage ja Naili Shiny Top geeli.
Järeldused tehke ise 😊

Primer
Primer camouflage geel
Primer bonder
Primer ehitusgeel

Täienda pidevalt oma teadmisi, koolita ennast, ole uudishimulik, sest rumalaid küsimusi ei ole olemas.

Sinu töö kvaliteet ja rahulolevate klientide pagas kasvab! Rõõmu saavad sellest KÕIK ja see motiveerib edasi tegutsema!  

Mõnusat katsetamist!

Raili