Seda peavad KÕIK iluteenindajad teadma!

ultraheli sterilisaator

Selles postituses räägin lähemalt ilusalongis kasutatavatest desinfitseerimise ja steriliseerimise meetoditest.

Iluteenindaja töövahendite ja töökoha hügieen ilusalongis (sh instrumentide ja seadmete puhastamine, desinfitseerimine ja steriliseerimine) on nakkushaiguste leviku tõkestamise ning kliendi ja teenindaja terviseohutuse tagamise esmatähtis meede.

Ilusalongis PEAB olema tagatud klienditeenindaja ja kliendi ohutus!

Teenuse osutamise käigus võib hügieenireeglite eiramise korral kaasneda rida terviseohtusid nii teenindajale endale kui ka kliendile.

Suurimad riskid on nakatuda vere kaudu levivatesse nakkushaigustesse (HIV, B- ja C-hepatiit), lisaks bakteriaalsetest seentest põhjustatud naha- ja küüneinfektsioonid.

Desinfektante toodetakse nii nahale (antiseptika), instrumentidele, kui pindadele.

Eestis on kaks suurepärast tootjat, kelle vahendeid peaks iga iluteenindaja kasutama:

https://www.chemi-pharm.com/et/ ja https://goodpointchemicals.com/

Mis on siis mis ja milleks?

ANTISEPTIKA on mikroobide hävitamine elusatel kudedel antiseptilise vahendiga. Tooteid on müüa erineval kujul (geelid, vedelikud spreide näol jmt). Käte antiseptikat tuleks teostada ENNE protseduuri alustamist.

DESINFITSEERIMINE on protsess, mis elututel esemetel (nt töölaud, UV lambid jne) vähendab patogeensete mikroorganismide hulka (ei hävita eoseid), kuid ei taga sellist ohutuse taset, mis saavutatakse steriliseerimisega.

Kuna kõiki esemeid ei ole võimalik steriliseerida, kas siis suuruse või mõnel muul põhjusel, siis neid pindasid desinfitseeritakse (näiteks põrandad, haiglates patsiendivoodid jne).

Pindade desinfitseerimiseks kasutatakse erinevaid desinfektante näiteks spetsiaalse vahendiga immutatud des.lapid ja des. vedelikud.

Desinfitseerimist vajavad ka kõik korduvkasutatavad maniküüri/pediküüri instrumendid.

Manuaalne keemiline instrumentide desinfitseerimine:

  1. Valmista leotus-desinfitseerimislahus alati nii nagu tootja on öelnud!
  2. Pärast instrumentide kasutamist pese need jooksva vee all harjaga puhtaks.
  3. Pane esimesel võimalusel lahusesse (lahuse vann peab olema kaanega kaetud, et desinfitseerivad osakesed ei lenduks). Vannil peaks olema märgitud lahuse nimetus, kontsentratsioon ja toimeaeg.
  4. Kui toimeaeg on saabunud, siis tuleks instrumendid lahusest välja võtta (liiga kaua lahuses leotatud instrumendid võivad muutuda tuhmiks).
  5. Pärast desinfitseerimist loputada instrumendid voolava vee all ja kuivatada ebemevaba rätikuga või ühekordsete paberrätikutega.
  6. Instrumentide steriilsena hoidmiseks hoiustada neid UV kapis.

STERILISEERIMINE on protsess, mis hävitab kõik mikroorganismid sh eosed.

Pärast igat klienti tuleks steriliseerida kõiki instrumente, mis puutuvad kokku inimese kehavedelike (sekreedi) ja verega!

Steriliseerimine jaguneb vastavalt:

  • füüsikaline meetod – st. steriliseerimine toimub kuumuse abil, nt kuiv-kuumõhu kapis või autoklaavis (kõrgrõhu all oleva auru abil) .
  • Keemiline meetod – st steriliseerimine toimub spetsiaalsete kemikaalide abil.

Etapid, mida peab läbima kasutatud maniküüri/pediküüri lõike-torke instrument selleks, et teenindada sellega ohutult järgmist klienti on pesemine → desinfitseerimine → steriliseerimine

 

Steriliseerimiseks kasutatavad tooted on näiteks:

1. Klaaskuulikestega sterilisaator:

See meetod toimib kuumade klaaskuulide abil. Steriliseerib sõltuvalt tootjast 150-250 kraadi juures. Protsess kestab 20-30minutit.

Täiendatud:  Kuna Tervisekaitse leheküljelt leiab antud meetodi kohta vastakat infot, siis täpsustasin Tervisekaitsest üle, kas Tervisekaitse aksepteerib kuulsterilisaatoriga steriliseerimise meetodit? Ja Tervisekaitse vastus 28.05.2021 kuupäeval on järgmine: 

“Klaaskuulsterilisaatorid olid varem küll kasutusel meditsiinis instrumentide steriliseerimiseks. Selle meetodi efektiivsus on korduvalt uuritud ning selles osas on leitud puudusi.

Samas on oluline tagada, et steriliseerimisprotsessi käigus hävitatakse kõik mikroorganismid. Seetõttu soovitab Terviseamet iluteeninduses klaaskuulsterilisaatoreid mitte kasutada.

Autoklaavimine on eelistatuim kõikidele esemetele, mis kannatavad kuumust ja niiskust.”

klaaskuulikestega sterilisaator

2. Ultraheli sterilisaator:

Tänu ultraheli vibratsiooni suurele kiirusele puhastab masin kogu tolmu, laigud töövahendite pinnalt ja tapab bakterid kiiresti ja põhjalikult. Protsess kestab sõltuvalt tootjast 1-3min.

ultraheli sterilisaator

3. Kuumaõhu sterilisaator:

Kuumaõhu kapis steriliseerimine on aeganõudev ja toimub vahemikus 160-200⁰C kraadi juures.

Näiteks 160⁰C juures 120min , 170⁰C juures 60min või 180⁰C juures 30min. Instrumendid ei tohi olla üksteise peal ega vastas.

Kuumaõhu sterilisaaator

UV kapp:

on mõeldud steriliseeritud instrumentide steriilsena hoidmiseks. Kuna UV valgus ei suuda hävitada kõiki elusvorme, siis ei sobi UV-kapid steriliseerimiseks.

UV kapp

Mis järjekorras siis täpsemalt instrumente steriliseerida?

  1. Kõik korduvkasutatavad ja steriliseerimist kannatavad instrumendid pestakse enne steriliseerimist jooksva vee all harjaga, et eemaldada naha-, vere-, mustuse, rasu jmt jäägid.
  2. Pane instrumendid ultraheli sterilisaatorisse või desinfektsioonivanni.

NB! Oluline on jälgida, et lahus oleks tehtud täpselt tootja juhistele ja et vedelik kataks kõik töövahendid.

  1. Peale toimeaega võtta instrumendid lahusest ja loputada veega.
  2. Kuivata töövahendid hoolikalt ebemevaba rätikuga.
  3. Kuivatatud instrumendid aseta kuulsterilisaatorisse või kuumaõhu sterilisaatorisse.
  4. Instrumentide steriilsena hoidmiseks võiks neid hoiustada UV kapis või spetsiaalsetes isekleepuvates kotikestes.

KOKKUVÕTTEKS:

  • Iluteenindaja töövahendite ja töökoha hügieen ilusalongis ON ÜLIOLULINE!
  • Põhjalik pesemine enne desinfitseerimist/steriliseerimist on äärmiselt tähtis samm.
    Kui instrumendi pinnale jääb orgaaniline materjal (nt veri, mustus), siis desinfitseerimine ei toimi.
  • Instrumendid tuleb hoolikalt harjaga pesta enne kuumtöötlemist, et vältida sekreedi jm mustuse kõrbemist instrumendi külge.
  • Keemilise desinfitseerimis- või steriliseerimismeetodi puhul (kemikaalide kasutamisel) peavad instrumendi kõik osad olema kaetud toimeainet sisaldava lahusega.
  • Desinfitseerimisel või steriliseerimisel ei tohi instrumente asetada liiga tihedalt. Sellisel juhul ei pääse toimeaine/aur kõikidele instrumentidele ühtlaselt ligi. Samuti võib see kahjustada instrumente.
  • Efektiivsuse saavutamiseks peab keemilise vahendi kasutamisel pöörama tähelepanu toote sihtotstarbele. Toode võib olla ettenähtud kas naha, instrumentide või pindade töötlemiseks.
  • Protsessi efektiivsust määrab keemilise aine toimespekter (bakteritsiidne, tuberkuloitsiidne, fungitsiidne, virutsiidne, sporotsiidne). Eelista võimalikult laia toimespektriga toodet!
  • Isekleepuvates pakendites säilib steriilsus kuni 1 kuu jooksul pärast steriliseerimist.
  • Ühekordseid kummikindaid ei pesta ega desinfitseerita vaid vahetatakse pärast igat klienti uute vastu!
  • Ahjaa, igaks juhuks mainin, et apelsinipuust tikke ei steriliseerita!

Jaga seda postitust, kui see oli Sulle kasulik.

Kui Sul tekkis küsimusi, siis kirjuta mulle Facebooki, e-mailile või Instagrami vastan meeleldi 🙂

PS. Kõik pildid on pärit veebist ja on kasutatud illustratiivsel eesmärgil.